+ Raspundeti subiectului
1 la 18 din 18 m.
    La primele mesaje auricacordea este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    08-01-09

Incadrarea asistentelor cu studii superioare

Buna seara, daca ma poate lamuri si pe mine cineva in legatura cu o situatia speciala referitoare la incadrarea mea viitoare, va rog sao faceti cat mai repede posibil
    Sunt asistenta cu o vechime de 16 ani, in spitalul judetean, avand gradul principal obtinut pe specializarea obstetrica - ginecologie. Lucrez la sala de nasteri. Anul acesta voi absolvi facultatea de medicina, specializarea asistenta medicala, cu durata de 4 ani.
    Intrebarea mea este daca dupa finalizarea studiilor pot fi incadrata cu studii superioare, asistent medical grad principal, pe sectia obstetrica- ginecologie?

Astept raspuns,

2. .
    La primele mesaje nicopuscasu este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    27-06-08

Re: Incadrarea unui asistent medical cu studii superioare

Sigur ca vei fi incadrata ca as med cu studii superioare daca vei veni cu diploma la Resurse Umane, nu vad de ce nu.
    Intrebare: de ce nu ai facut Fac de Moase, daca tot esti in SN si ai 16 ani vechime pe sectie?

Uite la noi in spital, colegele mele( eu sunt in CIC) care au terminat anul asta o data cu mine, au de la 1 ian salariul de 1625 lei si de la 1 martie le face 1700 nu stiu cat.

La alte spitale din Buc marirea de salariu si incadrarea in as cu studii sup. a fost deja facuta, incepand cu 1 nov 08 pt absolventele de anul trecut.

Eu inca nu m-am deranjat sa-mi iau diploma pt ca stau acasa pana in 2010 dar pe ea scrie ceva de genul" licentiat in asistenta medicala la nastere" , lasa ca revin eu maine cu denumirea exacta, o sa intreb pe cineva care si-a ridicat-o.

Bafta la licenta!
    La ce fac esti?

4. .
    La primele mesaje Neonat este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    14-09-09

Incadrarea asistentelor cu studii superioare

Eu lucrez de 20 ani in neonatologie si de 10 ani in TINN(terapie intensiva neonatala)iar anul acesta am terminat facultatea de AM.Ni se spune ca depinde de politica spitalului daca se maresc sau nu salariile,ca am facut degeaba 4 ani de facultate ca munca e aceeasi :twisted: .Eu cred ca lucrurile se vor schimba totusi si vor veni vremuri bune si pentru noi.In neonat stresul este maxim,personalul e putin(nu se angajeaza nimeni)iar munca e titanica.Cele care vin din scoala stau 2 sapt. de proba si nu se mai intorc iar ca sa formezi un om dureaza cel putin 1 an(daca e receptiv , ii plac copii si nu-i este frica de responsabilitati). MULTUMESC

6. .
    Initiat Moderator injectia este pe drumul cel bun Avatar injectia
    Data inscrierii
    19-08-07
    Loc
    Bucuresti
    La fel , butonul New reply te rog , la subiectul respectiv ...
    Am sa sterg subiectul de aici.

8. .
    La primele mesaje sweetally_love85 este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    04-01-10
    Buna tuturor de aici! am si eu mare nevoie de un ajutor sau un sfat va rog mult ! eu am terminat anu trecut facultatea de AM , in cadrul U.M.F '' CAROL DAVILA '' Bucuresti . Am auzit ca se scot posturi la concurs in spitale si am zis ca aceasta este sansa mea , intrucat nu am gasit nimic in spital de 1 an de zile . Asta imi doresc foarte mult si la recomandarea unei vecine am depus cerere la RUNOS pentru un post de asistent medical . EE aici e problema pentru ca ce posturi de asistent aveau ei , nu ma incadram eu . Ei aveau urmatoarele : asistent medical generalist - cu PL ADICA POSTLICEALA , SI AICI nu intram fiindca eu am facultate deci studii superioare , apoi asistent medical generalist pincipal cu studii superioare - dar nu aveam 5 ani vechime , si asistent medical generalist debutant dar cu PL din nou si nu ma incadram . Ce mai trebuie adaugat : eu ca vechime nu am decat 3 luni pe stomatologie lucrate anul acesta din iunie pana in septembrie . Asa ca va rog mult pentru un raspuns : exista aceasta incadrare si unde o pot gasi stie cineva de vreun post pe undeva sau am facut o fac degeaba ca din cate vad , posturi pentru incadrarea asta nu exista ! adica ASISTENT MEDICAL GENERALIST DEBUTANT CU STUDII SUP asa ma numit d-soara de la RUNOS ! NU STIU CE SA FAC ! CE DIFERA LA ACEASTA INCADRARE ? MULTUMESC !!

10. .
    La primele mesaje parabone29 este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    15-10-10
    tu poti sa aplici pentru orice post, pentru ca oricum, indatoririle de servici sunt aceleasi, indiferent daca esti cu posticeala sau facultate.doar incadrarea salariala difera.

12. .
    Ucenic Moderator clari este pe drumul cel bun Avatar clari
    Data inscrierii
    12-03-10
    Loc
    Rm.Valcea
    potrivit Legii salarizarii unitare nr.330/2009 ,avem urmatorii coficienti de ierarhizare :
    I.1 Asistent medical, moaşă; principal cu S : 2,70
    2.Asistent medical, moaşă cu S : 2,50
    3.Asistent medical, moaşă; debutant cu S :1,75
    II.1.Asistent medical principal cu SSD :2,50
    2.Asistent medical cu SSD :2,40
    3.Asistent medical debutant cu SSD :1,30
    III.1.Asistent medical principal cu PL :2,45
    2.Asistent medical cu PL :2,35
    3.Asistent medical debutant cu PL :1,25
    IV.1.Asistent medical principal cu M :2,40
    2.Asistent medical cu M : 2,30
    3.Asistent medical debutant cu M : 1,20

dupa cum vezi exact incardrarea salariala difera ,asa cum a spus si parabone29,........,tu te incadrai la pct.I.3 iar coeficientul de 1,75 ,dar culmea este ca au cerut asistenti med.cu PL debutanti ,insa cu S nu...??? de vina sa fie oare doar diferenta de 0,5 la salariu ...???
    Din punctul meu de vedere este ilogic ceea ce ti s-a intamplat ....sper sa nu mai patesti asa ceva niciodata ....
    numai bine
    Nu fi preocupat de evitarea tentatiilor, caci pe masura ce imbatranesti incep ele sa te evite pe tine. Legile lui Murphy

14. .
    La primele mesaje sweetally_love85 este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    04-01-10
    Multumesc pt info dar noroc nu am avut pe nicaeri . Am fost la 5 spitale : Parhon , Filantropia , Pantelimon , Colentina si Fundeni ... La nici unul dintre posturile scoase la concurs nu puteam aplica makar ca nu ma incadram cerintelor !!!!! Cred ca d-soarele de la RUNOS asteptau ceva ... dupa cum se stie la noi in tara ...Momentan fac voluntariat la Spitalul Judetean Ilfov poate poate ma iau si pe mine de la anu ' sper !!!

16. .
    La primele mesaje Aleshea este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    03-03-11
    Am colege care au terminat facultatea acum 2 ani si lucreaza de ani de zile in spitale, dar pentru a se acorda o marire de salariu trebuie sa dea un examen si pe sectia unde lucreaza practic si scris, altfel nu primesc marirea de salariu si nici nu le sunt recunoscute studiile. Mi se pare o nedreptate, dar asa se face la noi in romania. si cu angajarea? este deficit de personal, se pleaca in afara cu zecile si la noi nu se dau drumul la posturi si unde sunt libere cer fie experienta, fie intri pe pile.Unde vom ajunge?

18. .
    Ucenic timid Gabi este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    26-01-09
    Buna,
    pentru colega care face voluntariat in speranta ca o va angaja...................................., eu zic sa nu mai pierzi timpul ,ca nu ia nimeni in seama referintele pe care s-ar putea sa le primesti ,oricum, nu la noi in tara; doar sa-ti pastrezi manualitatea........................

20. .
    La primele mesaje maxim alin cristian este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    17-02-11
    Loc
    satu mare
    Varsta
    40
    si eu sunt incadrat cu studii superioare,dar sa stiti ca de anul acesta chiar daca aveti PL cu vechime de 16 ani o sa incepeti ca debutanti cu studi superioare S .

22. .
    Ucenic timid Catania este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    30-06-11
    Loc
    Belgique
    Citat Publicat initial de clari View Post
    potrivit Legii salarizarii unitare nr.330/2009 ,avem urmatorii coficienti de ierarhizare :
    I.1 Asistent medical, moaşă; principal cu S : 2,70
    2.Asistent medical, moaşă cu S : 2,50
    3.Asistent medical, moaşă; debutant cu S :1,75
    II.1.Asistent medical principal cu SSD :2,50
    2.Asistent medical cu SSD :2,40
    3.Asistent medical debutant cu SSD :1,30
    III.1.Asistent medical principal cu PL :2,45
    2.Asistent medical cu PL :2,35
    3.Asistent medical debutant cu PL :1,25
    IV.1.Asistent medical principal cu M :2,40
    2.Asistent medical cu M : 2,30
    3.Asistent medical debutant cu M : 1,20
    Cum se folosesc acesti coeficienti in calcularea salariului?

24. .
    Ucenic Moderator clari este pe drumul cel bun Avatar clari
    Data inscrierii
    12-03-10
    Loc
    Rm.Valcea
    coeficientii de salarizare se inmultesc la salariul de baza minim brut pe 2011(670 RON) ,dar acum nici nu mai stiu cum se mai calculeaza salariul ptr ca ne-au ametit cu atatea legi care se tot schimba ...
    daca stie cineva il rog sa ma lamureasca si pe mine
    Nu fi preocupat de evitarea tentatiilor, caci pe masura ce imbatranesti incep ele sa te evite pe tine. Legile lui Murphy

26. .
    Ucenic timid Catania este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    30-06-11
    Loc
    Belgique
    Cand aflu noutati, va anunt. Poate va fi mai multora de folos.

28. .
    Ucenic timid pyramydon este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    11-03-12
    Toti asistentii medicali care au obtinut titlul de asistent medical principal inainte de absolvirea studiilor de licenta vor beneficia de mariri salariale incepand cu luna august.

30. .
    Ucenic Sef Eric este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    15-02-11
    Loc
    Râmnicu Vâlcea
    Varsta
    24
    OK, un asistent debutant cu postliceala cat ar castiga intr-un spital judetean ? ce se mai da pe langa salariu ?

32. .
    La primele mesaje sandu32Lmp este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    04-10-12
    Loc
    Pitesti
    Varsta
    43
    pentru maxim alin cristian - unde scrie colegule? sunt interesat

34. .
    La primele mesaje sandu32Lmp este pe drumul cel bun
    Data inscrierii