+ Raspundeti subiectului
1 la 28 din 28 m.
    Ucenic timid anutzzaa este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    23-01-11

Viitori absolventi de scoala postliceala: facultate de asistente med sau postliceala

Vreau sa ma inscriu la facultatea de asistenta medicala generala din cadrul Univ Dunarea de Jos Galati. Este cineva pe forum care urmeaza cursurile acestei facultati la aceasta universitate? Daca da, as dori sa-mi spuneti cum este cu prezenta la cursuri, la laboratoare, sunt obligatorii toate, sunt severi profesorii? Eu locuiesc in Braila si lucrez tot aici si ar trebui sa fac naveta la Galati (15km). Credeti ca as putea face fata? Sau mai bine sa ma inscriu la scoala postliceala de asistente medicale Ana Aslan din Braila? Este recunoscuta diploma de scoala postliceala acum dupa aparitia acestor facultati de asistente medicale? As dori mult sa imi raspundeti la aceste intrebari. Multumesc anticipat.

2. .
    Initiat Moderator injectia este pe drumul cel bun Avatar injectia
    Data inscrierii
    19-08-07
    Loc
    Bucuresti
    S-a mai discutat ca facultatea e optiunea cea mai buna (inlcusiv pt salarizare). In ce priveste cum e acolo trebuie sa iti spuna cineva de acolo cum este cu programul.
    Poti sa suni si la secretariat sa ceri programa de invatamant, sau poate au chiar pe net.
    15 km e aproape daca distanta te sperie.
    Bafta.
    Administrator injectia.ro
    Forumul asistentilor medicali

4. .
    Data inscrierii
    23-01-11
    Multumesc injectia. Inca o nelamurire am: oare este recunoscuta diploma de scoala postliceala acum dupa aparitia acestor facultati de asistente medicale? Ma refer la diplomele celor care termina postliceala de-acum incolo...

6. .
    Ucenic timid i_gabriel este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    06-11-09
    @anutzaa: pai cum sa nu fie recunoscute, dar depinde de postliceala, ca sunt si postliceale care nu sunt acreditate. Postliceala sanitara Fundeni la care sunt eu este acreditata de Ministerul Educatiei si diploma e recunoscuta in UE.

8. .
    Data inscrierii
    23-01-11
    Ma bucur ca aflu asta Gabriel, ca o postliceala sanitara este recunoscuta in UE. Am sa ma interesez si de postliceala din orasul meu ce statut are. Multumesc!

10. .
    Data inscrierii
    06-11-09
    Si am mai gasit asta pe site-ul OAMGMAMR Suceava

Recunoasterea automata a diplomelor
    Asistenţii medicali generalişti care au început şcoala postliceală sanitară după 1 ianuarie 2007 vor putea solicita locuri de muncă în statele UE în aceleaşi condiţii ca şi colegii care au studii superioare. Diplomele care vor avea trecut ca titlu de calificare asistent medical generalist cu studii post-liceale sunt conforme şi vor fi recunoscute prin sistemul automat de recunoaştere. Drept urmare, profesioniştii care vor solicita de la Ministerul Sănătăţii documentul de recunoaştere a calificării profesionale vor primi un certificat de conformitate, care în momentul de faţă se eliberează doar asistenţilor medicali absolvenţi de studii superioare, în timp ce asistenţii medicali cu şcoli postliceale primesc o recomandare. Diplomele asistenţilor medicali cu studii post-liceale care au finalizat şcoala până în 2009 nu sunt recunoscute prin sistemul automat, de aceea statele membre UE în care doresc să îşi găsească un loc de muncă au dreptul de a solicita măsuri compensatorii, de exemplu susţinerea unui examen sau un stagiu practic.
    Asistenţilor medicali cu şcoală postliceală, începând cu absolvenţii din 2010 nu li se vor mai impune măsuri compensatorii.
    Introducerea titlului de asistent medical generalist cu studii post-liceale în lista titlurilor privind calificările profesionale a avut loc la finalul anului trecut după ce România, dar şi alte state au notificat Comisia Europeană, cerând adăugarea unor noi titluri în lista celor recunoscute prin sistemul automat.

12. .
    Data inscrierii
    19-08-07
    Loc
    Bucuresti
    Citat Publicat initial de anutzzaa View Post
    Multumesc injectia. Inca o nelamurire am: oare este recunoscuta diploma de scoala postliceala acum dupa aparitia acestor facultati de asistente medicale? Ma refer la diplomele celor care termina postliceala de-acum incolo...
    Sunt recunoscute dar probabil ca iti vor da mai putine drepturi si tot va trebui sa mai faci cursuri ulterioare sau cine stie cu ce piedici te mai alegi pt a avea toate drepturile.
    Eu as merge pe varianta sigura cu facultatea dar si acolo trebuie sa verifici daca e privata cum sta cu acreditarea sa nu faci de pomana.

14. .
    Data inscrierii
    06-11-09
    Asa e, difera de la stat la stat, dupa lege nu ar mai trebui sa ceara nimic dar legile sunt facute ca sa fie incalcate .

16. .
    Data inscrierii
    23-01-11
    Va multumesc pt raspunsuri. Am inteles si eu cum sta treaba cu cele doua forme de invatamant, postliceala si facultate, in ceea ce priveste facultatea, afara de avantajul de a avea un salariu mai maricel decat daca ai terminat postliceala, mai este si faptul ca poti face un master pt a aprofunda cunostintele invatate in facultate si dobandesti un alt titlu, de masterand. Probabil si cu master va fi un plus la salariu, pt ca legea salarizarii prevede salarizare diferentiata si in functie de nivelul studiilor.
    Intrebarea mea este: daca am deja absolvita o alta facultate in alt domeniu, plus scoala postliceala sanitara, se ia in calcul si as fi considerata asistenta cu studii superioare?
    Oricum, nu toate orasele din tara au facultate de asistente asa cum au facultati de drept sau psihologie, plus ca o facultate de asistente medicale nu o pot face la ID asa cum se pot face alte facultati, deci eu ma bucur ca pot sa urmez postliceala...

18. .
    Data inscrierii
    06-11-09
    Pai nu trebuie sa-ti fie rusine ca urmezi o postliceala. O diferenta este de ordin financiar la salariu (adica vei avea cu 10% mai putin decat cele cu facultate) iar o alta diferenta este de ordin psihologic pentru ca vei fi privita cu alti ochi de catre colegii de serviciu care au facultate, desi materia este cam aceiasi pentru postliceala si facultate. Si eu de asemenea am absolvit cu licenta facultatea de relatii economice internationale, dar nu mi-a placut domeniul si am trecut catre domeniul medical care mi-a placut de la inceput.

Cat despre intrebarea ta, daca te pot incadra cu studii superioare pentru ca ai facultate, nu cred ca se poate deoarece sunt 2 domenii cu totul diferite si nici nu ar fi corect fata de cei care urmeaza o facultate de asistenti.

20. .
    Data inscrierii
    19-08-07
    Loc
    Bucuresti
    Citat Publicat initial de anutzzaa View Post
    ... daca am deja absolvita o alta facultate in alt domeniu, plus scoala postliceala sanitara, se ia in calcul si as fi considerata asistenta cu studii superioare?
    ..
    Nu stiu daca se ia in calcul sau nu dar a doua facultate pe care o faci se plateste (chiar si la stat) asa ca vezi ce si cum.

22. .
    Data inscrierii
    06-11-09
    A doua se plateste daca prima ai facut-o la stat.

24. .
    Data inscrierii
    23-01-11
    Da, pe prima am facut-o la stat(buget), stiu ca urmatoarea se plateste. Sper doar ca piata muncii sa isi revina cu locurile de munca. Mi-ar place enorm sa lucrez ca asistenta, acum la 27 ani mi-am dat seama de asta si imi pare rau ca la 19 ani nu am gandit la fel, atunci cand am terminat liceul. In prezent lucrez ca educatoare si m-am cam saturat de stresul din invatamant, mai ales la prescolar, gradinita supraaglomerata, munca multa multa, satisfactie aproape deloc, ca asistenta mi-ar place sa ajut oamenii, e mare diferenta intre cele 2 tipuri de activitate. De absolvit voi absolvi aceasta scoala, sper sa nu fie greu cu gasirea unui loc de munca.

26. .
    Data inscrierii
    19-08-07
    Loc
    Bucuresti
    Cu locul de munca ca si asistenta nici o grija ca e un deficit de aprox 40% de asistente.
    Poti daca vrei sa te specializezi pe stoma si ai sanse (in functie de cabinet sa fii platita mai mult ca lucrezi la privat. Aici nu mai conteaza ce studii ai facut ci doar sa te misti rapid si sa inveti pasii. E destul de munca.

Si ca educator ajuti oamenii. Mai ales parintii care habar nu au sa isi creasca odraslele.
    Educatia cred ca e mai importanta decat medicina ca degeba avem noi oameni sanatosi daca sunt incuiati la cap. Dar asta e parerea mea.

Cum am mai spus incearca sa faci in viata ce iti place si nu vei lucra o ora ci te vei duce cu placere la job.

28. .
    La primele mesaje alin_afronie este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    07-02-11
    Loc
    Dambovita
    Varsta
    35
    ca tot a venit vorba de stomatologie...din cate stiam eu daca am diploma de asisitent medical generalist nu pot lcura intr-un cabinet stomatologic?din cate stiam eu asist de stomatologie si farmacie treb sa faca cursuri separate decat cele de postliceala sanitara?!

30. .
    Data inscrierii
    19-08-07
    Loc
    Bucuresti
    Nu iti trebuie nimic, daca inveti repede si te misti rapid te angajeaza orice cabinet privat. Acolo poti sa intri si daca nu ai studii de loc. Oricum te invata medicul ce si cum ca fiecare e cu tipicul lui. E adevarat ca si aici uzual sunt angajate femei dar poate ca poti sa echilibrezi o echipa formata de o doamna doctor care nu cred ca ar vrea sa stea singura in cabinet. Unii pacienti pot fi mai nesimtiti asa ca un barbat e binevenit.

Depinde cum te vinzi la interviu si evident cum te comporti ulterior. Frumusetea e ca daca te intelegi bine cu medicul te intelegi cu toti oamenii de la munca, lucru mai greu de spus in spital unde exista o "politica interna".

32. .
    La primele mesaje sandu32Lmp este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    04-10-12
    Loc
    Pitesti
    Varsta
    43
    pentru anutzzaa - merita efortul pentru ca facultatea reprezinta viitorul acestei profesii

34. .
    Ucenic timid anne este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    31-10-11
    Mda! Avand facultate, ai mai multe portite deschise ... poti face multe cursuri care te vor ajuta mai mult decat o simpla postliceala!
    costache1948 i-a placut /a multumit.

36. .
    La primele mesaje simo simo este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    31-01-13
    Ma poate ajuta cineva cu informatii despre Specializarea Asistent BFKT din cadrul Postlicealei FEG Iasi. Ma intereseaza daca sunt asigurate locuri in care sa se faca practica, pentru ca am cunostinte la BFK in cadrul UMF Iasi, si pentu a face practica de vara a trebuit sa isi gaseasca singure cabinete private.

38. .
    La primele mesaje Roxiana este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    02-02-13
    este cineva student la Formatemp?

40. .
    La primele mesaje aniri.angel este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    10-02-13
    Am absolvit Post-liceala sanitara amg si ma gandesc sa urmez si facultatea in domeniu. Intrebarea mea este: trebuie sa dau examen de admitere si sa incep de la zero sau exista si optiunea de echivalare a studiilor?

42. .
    La primele mesaje Bianca13 este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    21-07-13
    Buna, Injectia!
    Intrucat sunt noua si nu stiu exact unde sa postez aceasta intrebare, ma agat si eu de tine aici...
    Daca sunt absolventa de facultate, alta filiera decat medicina, si as dori sa ma inscriu la AMG Fundeni, ma pot inscrie ptr locurile la buget, sau merg direct la taza scolarizare?
    Ms. anticipat!
    Cu stima,
    B

44. .
    Ucenic Moderator clari este pe drumul cel bun Avatar clari
    Data inscrierii
    12-03-10
    Loc
    Rm.Valcea
    ptr.aniri.angel
    din cate stiu eu doar la univ. din Arad se echivala un an daca aveai scoala postliceala sanitara ,in rest nu......
    Nu fi preocupat de evitarea tentatiilor, caci pe masura ce imbatranesti incep ele sa te evite pe tine. Legile lui Murphy

46. .
    La primele mesaje sampetru este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    27-10-13
    buna .am absolvit postliceala sanitara fundeni si am si eu o intrebare cu ce te ajuta facultatea de as. med.fata de postliceala?

48. .
    La primele mesaje sampetru este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    27-10-13
    buna .as vrea sa stiu dc lucrezi in privat cu ce te ajuta dc ai terminat o sc. postliceala sau o facultate de as. med?ms.

50. .
    Ucenic timid Gabi este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    26-01-09
    Cu nimic. Desolee...

52. .
    La primele mesaje costache1948 este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    03-01-14
    buna
    sunt din calarasi
    se poate?

54. .
    La primele mesaje costache1948 este pe drumul cel bun
    Data inscrierii
    03-01-14
    buna
    daca ai intrat la galati poti sa ne ajuti cu grilele de la examen?
    mutumim.

56. .
+ Raspundeti subiectului

Tagurile acestui subiect

Bookmarks

Reguli de postare

• Nu puteti sa postati subiecte noi
  • Nu puteti sa postati mesaje
  • Nu puteti salva fisiere
  • Nu puteti modifica mesajele proprii

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18